JCEP | 4-H | Print Page | Sign In | Join
National Specialty
Share |
SPECIALTY AWARD
Award Name First Name Last Name State
4-H Military Partnership Award Kathryn Eickstead Hawaii
Beyond Youth Leadership Donna Gillespie Idaho
Suzann Dolecheck Idaho
Grace Whittman Idaho
Nikola Dalton Idaho
Carrie Johnson Idaho
Gail Silkwood Idaho
Sharla Wilson Idaho
Shana Codr Idaho
Erika Jeffries Idaho
Citizenship in 4-H Youth Development Award Sarah Tarjeson Wisconsin
Kandi O'Neil Wisconsin
Amber Rehberg Wisconsin
Brianna Stapleton-Welch Wisconsin
Heather Vierling Wisconsin
Linda Robson Wisconsin
Denise Miller National 4-H Innovator Award Theresa Ferrari Ohio
Carol Smathers Ohio
Katie Riemenschneider Ohio
Diversity & Inclusion: Expanding the 4-H Audience Award Anna Gilbertson Minnesota
Betsy Olson Minnesota
Greg Yost Memorial Youth in Leadership Award Laura Cash Florida
Excellence in 4-H Club Support Award Chandra Murray Nebraska
Excellence in 4-H Volunteerism Paula Lucas Pennsylvania
Katie Gajdowski Pennsylvania
Excellence in After School Programming Award Barbie Garnett Colorado
Excellence in Ag Literacy Programming Award Jennifer Cushman Connecticut
Beth Bye Connecticut
Darlene Yule Connecticut
Excellence in Animal Science Programming Award Rachel Bearden Arkansas
Excellence in Camping Award Jamie Mullins West Virginia
Jason Burnside West Virginia
Alexandra Coffman West Virginia
Stephanie Deem West Virginia
Don Dransfield West Virginia
Elizabeth Metheny West Virginia
Craig Presar West Virginia
Matthew Schmuck West Virginia
Excellence in Communication and Expressive Arts Award Kathy Fischer Michigan
Excellence in Educational Technology Award Amy Henschen Colorado
Excellence in Geospatial Programs Awards Kelly Adams New York
Excellence in Global Citizenship Programming Award Denis Scott West Virginia
Doug Hovatter West Virginia
Tina Cowger West Virginia
Stephanie Lusk West Virginia
Excellence in Healthy Living Programming Award Michelle Krehbiel Nebraska
Tara Dunker Nebraska
Lisa Franzen-Castle Nebraska
Miranda Bright Nebraska
Ashley Walther Nebraska
Excellence in Natural Resources/Environmental Education Award Suzanne Souza Minnesota
Excellence in Science, Technology, Engineering and Mathematics Award Barbara Brody Oregon
Montessa Young Oregon
Toiresa Fraizer Oregon
Didgette McCraken Oregon
Nickie Shira Oregon
Excellence in Teamwork Award Melissa Ashley Montana
Jennifer Anderson Montana
Laura Olson Montana
Dwight DeJaegher Montana
Davon Meredith Montana
Hunter Hollowell Montana
Excellence in Urban 4-H Programming Award D'Ette Scholz Nebraska
Melinda Vlieger Nebraska
Megan Knuth Nebraska
Excellence in Workforce Development Programming Award Barbara Brody Oregon
Nickie Shira Oregon
Toiresa Fraizer Oregon
Rebecca Colton Oregon
Angela Robb Oregon
Melissa Woodbury Oregon
Surine Greenway Idaho
Hallie Hopkins Oregon
Janelle Thompson Idaho
Katie Shira Oregon
Debbie Nistler Florida
Life Member Award Jim Kemp Minnesota
Search for Excellence in Teen Programming Award Jeannette Rea Keywood New Jersey
Sharon Kinsey New Jersey
Abbie Kesely New Jersey
Alayne Torretta New Jersey
Matthew Newman New Jersey
Michelle Teitsma New Jersey
Susan Barkman Research & Evaluation Award Tina Cowger West Virginia
National Association of Extension 4-H Agents
 
3801 Lake Boone Trail, Suite 190 | Raleigh, NC 27607 | T: (919) 232-0112 | E: execdir@nae4ha.com